TOP 3 nejčastěji používaná palubní zavazadla

TOP 3 nejčastěji používaná palubní zavazadla

Chystáte se na dovolenou, prodloužený eurovíkend nebo služební cestu a přemýšlíte do jakého zavazadla si zabalit věci? Máte pochybnosti o tom, zda se vaše potřebné věci vlezou do příručního zavazadla? Váháte, zda si na cestu letadlem pořídit kufr, tašku či palubní batoh? V následujících řádcích vám dáme několik užitečných tipů jak při nákupu palubního cestovního zavazadla postupovat. Poradíme vám, jaké zavazadlo vybrat, abyste při cestě neřešili problémy s jeho velikostí.

Na řadu tedy přichází otázka, s jakou leteckou společností se chystáte cestovat. Ty větší aerolinky jako jsou např.: American Airlines, Delta Airlines, Emirates, Qatar Airways, Czech Airlines atd. vás kvůli velikosti palubního zavazadla moc popotahovat nebudou. Z vlastních zkušeností víme, že u menších a nízkonákladových leteckých společností na určité problémy s velikostí zavazadel můžete narazit. Tak například od poloviny ledna roku 2018 zavedla známá irská letecká společnost Ryanair, která je považována za nízkonákladovou, novou cenovou politiku. Bývalo zvykem, že jste u Ryanair připláceli pouze za odbavené zavazadlo. Nyní s novými pravidly naroste cena letenky o poplatek za palubní zavazadlo. Pokud se tedy rozhodnete letět se společností Ryanair, při nákupu letenky dostanete na výběr z těchto možností:

 • standardní cestovné = základní cena aktuálně nabízené letenky, možnost přepravy dvou zavazadel (kufr 55 x 40 x 20 cm do 10 kg + menší zavazadlo 35 x 20 x 20 cm)
 • plus = základní cena aktuálně nabízené letenky, přednostní nástup do letadla a 2 palubní zavazadla, 20 kg odbavené zavazadlo, rezervované zavazadlo
 • flexi plus = základní cena aktuálně nabízené letenky, přednostní nástup do letadla a 2 palubní zavazadla, všechna rezervovaná sedadla, Fast Track u bezpečnostních kontrol, odbavení na letišti zdarma, flexibilní letenky

Možnosti letenek - RYANAIR

 

Ryanair - pravidla pro zavazadla

 

Ryanair - pravidla pro příruční zavazadla

 

Jaké vybrat nejvhodnější palubní zavazadlo?

Palubní kufr

Palubní cestovní kufr je nejčastější kabinové zavazadlo, které při cestování letadlem uvidíte. Ve většině případů s palubním kufrem cestují lidé, kteří v cílové destinaci budou setrvávat na jednom místě a nehodlají s kufrem „trajdat“ po tůrách. Na tyto účely slouží turistické krosny, o kterých se v tomto článku zmíníme také.

Výhody palubního kufru

 • Pevnost – Když si pořídíte plastový palubní kufr, budete mít jistotu, že váš obsah uvnitř neutrpí žádné nárazy. Například značka Gladiator představila unikátní kufr, který je vyroben z nezvykle pružného polykarbonátu. Tento materiál umožňuje prohýbání skořepiny zavazadla aniž by se zlomil.
 • Stabilita - Čtyř-kolečkové kufry mají výhodu ve své stabilitě. Modely s kvalitní trolejí (vysouvací rukojeť) umožňují nasadit právě na trolej další zavazadlo v podobě kabelky, palubní tašky nebo palubního batohu.
 • Rozměry palubního zavazadla – Palubní kufr je vždy navržen tak, aby odpovídal rozměrům, které splňují pravidla valné většiny leteckých společností.

Nevýhody palubního kufru

 • Údržba materiálu – Pokud si umažete nebo polijete textilní kufr, budete bojovat s jeho čistěním. Textilie může také vstřebávat nepříjemné pachy.
 • Praskliny, poškození materiálu – Prasklina na plastovém kufru, který je vyroben z tvrdého plastu, je prakticky neopravitelná.

Palubní kufr - Gladiator RACING

Taška do letadla

Na palubu letadla vlastně potřebujete jen pár maličkostí. Výhodou palubní tašky je, že se jedná o zavazadlo, které je typově někde mezi palubním kufrem a palubním batohem. Záleží na každém, čemu dává přednost. Do palubní tašky nasoukáte osobní hygienu, pár kousků lehkého oblečení a některé druhy elektroniky, které chcete mít nutně u sebe při cestě letadlem. Taška splňuje to nejzákladnější, co od ní požadujete – věci máte pohromadě na jednom místě a díky rozmanitosti druhů tašek a možnostem vnitřního uspořádání kapes si můžete vybrat tu nejvhodnější pro vás.

Výhody tašky do letadla

 • Flexibilní velikost – U palubní tašky záleží vždy na objemu věcí, který do ní dáte. V případě, že cestujete jen s omezeným množstvím osobních věcí, lze palubní tašku položit pod sedadlo.
 • Možnost umístění tašky na trolej palubního kufru -  Při cestování občas já osobně využívám kombinaci cestovního kufru a palubní tašky. Vybrané typy palubních tašek lze připnout k vysouvací rukojeti cestovního kufru.
 • Popruh na rameno -  Pohyb na letišti bývá někdy hektický a proto výhodou palubní tašky je praktický popruh přes rameno. Odlehčíte rukám, ve kterých tak můžete držet namísto tašky pouzdro s doklady potřebnými k letu.

Nevýhody tašky do letadla

 • Absence koleček – Kolečky jsou opatřeny spíše tašky větších rozměrů a tak se nedají zařadit do kategorie palubních zavazadel.
 • Náklad není ideálně chráněn proti nárazům – Většina tašek je vyrobena z pevné textilie, kterou lze protrhnout jen velmi těžce, ale výztuhy na dně nebo po stranách často chybí.

Palubní taška - Gladiator METRO

Palubní batoh

Ne vždy je taška přes rameno nebo palubní kufr do letadla tou nejvhodnější variantou. Zejména lidé mladí duchem ocení jako příruční zavazadlo batoh, do něhož uloží vše potřebné i na několikadenní putování. Palubní batoh je skvělou volbou pro ty, kdo mají rádi všechny své věci pod kontrolou a zároveň si chtějí bez omezení užívat pohyb v objevovaných lokalitách.

Ze zkušeností našeho obchodního týmu, který pravidelně cestuje za vodními sporty na Filipíny, víme, že se zatím nejvíce osvědčily palubní batohy. Nechme teď stranou zbytečně těžký palubní kufr nebo palubní tašku. Poradíme, jak vybrat palubní batoh, na který se můžete při cestách spolehnout.

Při výběru palubního batohu můžete zužitkovat také zkušenosti digitální nomádky Nikoly, která cestuje po světě a nedávno důkladně otestovala palubní batoh Vogart Cabin Crew NTB 17 Blue.

Výhody palubního batohu

 • Odolná, přesto lehká konstrukce – Palubní batoh je v současnosti nejčastější alternativou k palubnímu kufru a tak se výrobci snaží batohy konstruovat pevně a hlavně použitelně. Vyztužená záda jsou už dnes samozřejmostí. Kvalitní zipy jsou často kryté gumou, která brání průniku vody do úložného prostoru a i samotný materiál batohu je u prestižních značek nepromokavý. Palubní batoh oceníte především při cestování s nízkonákladovými společnostmi.
 • Civilní vzhled – Je to velmi často individuální záležitost. Někdo dává přednost městskému stylu a jiný se poohlíží po speciálních cestovních batozích do letadla.
 • Kapsy, šráky, popruhy – U palubního batohu je vždy výhodou, když má několik velikostí kapes. Jedna z nejdůležitějších je ta na notebook. To už je dnes nutnost. Nikdo nemá zájem, aby se mu noťas válel v hlavním úložném prostoru mezi dalším obsahem. Pro rozložení váhy batohu na celé tělo jsou výborné popruhy přes hrudník a větší kolem pasu. Popruhy jsou u palubních batohů také standardem.

Nevýhody palubního batohu

 • Absence koleček – Tak jako u tašky do letadla. Při větším „nákladu“ si jistě vaše ruce zaslouží, aby palubní zavazadlo mělo kolečka a mohli jste ho táhnout.
 • Absence síťovaných kapes – Většina batohů do letadla je z vnější strany hodně designově „čistá“. Cestovatelům by však mohly scházet síťované kapsy na bocích, které schovají láhev nebo tolik potřebné kapesníčky.

Palubní batoh - Vogart Cabin Crew

Doporučená palubní zavazadla

Zde uvádíme výběr palubních zavazadel, která prošla testem našich kolegů z obchodního týmu nebo testem digitální nomádky Nikoly (She Nekesa). Nikola po několik měsíců testovala palubní batoh Vogart Cabin Crew. Kolegové z obchodního týmu každoročně navštěvují Filipíny a berou s sebou téměř všechny druhy palubních zavazadel. Jsme rádi, že i další cestovatelé a nomádi pro vás testují naše zavazadla jako např. Travel with blondie, Weef´s world, A Cup Of Style.

 

 

Autor článku: Petr (content editor)

Tašky a batohy pro ženy Tašky a batohy pro ženy

Nová kolekce Suitsuit NATURA má osvěžující vzhled a nadčasovou jednoduchost, celá kolekce je navíc také udržitelná - je vyrobená z použitých PET lahví.

MIMOSEZONNÍ SLEVA NA CELOU KOLEKCI GLADIÁTOR MIMOSEZONNÍ SLEVA NA CELOU KOLEKCI GLADIÁTOR

Skvělé kufry, cestovní tašky i kosmetické kufříky od španělského výrobce GLADIATOR za mimosezónní ceny, která je nyní až o 15% nižší než v hlavní sezóně.

Archiv novinek

 
Zavřít Více